Awards

Awards

International Awards

ACADEMY AWARDS® USA

2016 Best Picture, Room (Nomination)
2016 Best Picture, Brooklyn (Nomination)
2016 Best Director, Lenny Abrahamson, Room (Nomination)
2016 Best Actress, Brie Larson, Room (Winner)
2016 Best Adapted Screenplay, Room (Nomination)
2016 Best Actress, Brooklyn, Saoirse Ronan (Nomination)
2016 Best Adapted Screenplay, Brooklyn, Nick Hornby (Nomination)
2015 Best Animated Feature, Song of the Sea (Nomination)
2012 Best Actress, Albert Nobbs (Nomination)
2012 Best Supporting Actress, Albert Nobbs (Nomination)
2012 Best Make-Up, Albert Nobbs (Nomination)
2012 Best Live Action Short Film, Pentecost (Nomination)
2011 Best Live Action Short Film, The Crush (Nomination)
2010 Best Animated Feature Film, The Secret of Kells (Nomination)
2010 Best Animated Short Film, Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (Nomination)
2010 Best Live Action Short Film, The Door (Nomination)
2009 Best Live Action Short Film, New Boy (Nomination)
2008 Best Original Song, Once (Winner)
2006 Best Live Action Short Film, Six Shooter (Winner)
2002 Best Short Animation, 50 Percent Grey (Nomination)
2002 Best Short Animation, Give Up Yer Aul Sins (Nomination)
 

EMMY AWARDS, USA

2013 Exceptional Merit in Documentary Filmmaking, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
2013 Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
2013 Outstanding Writing for Nonfiction Programming, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
2010/09/08 Outstanding Costumes, The Tudors
2010 Outstanding Art Direction, The Tudors
2010 Outstanding Cinematography, The Tudors (Nomination)
2010/09 Outstanding Hair Styling, The Tudors (Nomination)
2009 Outstanding Cinematography, The Tudors
2009/07 Outstanding Art Direction, The Tudors (Nomination)
2009/08/07 Outstanding Casting, The Tudors (Nomination)

GOLDEN GLOBES, USA

2017 Best Actor, Colin Farrell, The Lobster (Nomination)
2016 Best Actress, Brie Larson, Room
2016 Best Picture, Room (Nomination)
2016 Best Screenplay, Room (Nomination)
2015 Best Actress, Saoirse Ronan, Brooklyn (Nomination)
2009/08 Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama, The Tudors (Nomination)
2006 Best Performance by an Actor in a Musical or Comedy, Breakfast on Pluto (Nomination)

CANNES FILM FESTIVAL, FRANCE

2017 Official Selection, The Killing of a Sacred Deer
2015 Jury Prize, The Lobster
2014 Official Selection, Jimmy's Hall
2014 Director's Fortnight, Queen and Country
2013 Official Selection, Directors' Fortnight, The Last Days on Mars
2011 Official Selection, This Must be the Place
2011 Official Selection, Directors' Fortnight, The Other Side of Sleep
2010 Official Selection Directors' Fortnight, All Good Children
2007 CICAE Art & Essai Cinema Prize, Garage
2006 Palme D'Or, The Wind That Shakes The Barley
2005 Official Selection Directors' Fortnight (Short Film), Undressing My Mother
2001 Official Selection (Short Film), Chicken
1998 Best Director, The General

SUNDANCE FILM FESTIVAL, USA

2017 Official Selection, In Loco Parentis, It's Not Yet Dark
2016 Official Selection, Sing Street, Mammal, Love & Friendship, Viva, The Lobster, The Land of the Enlightened, A Coat Made Dark
2015 Special Jury Prize, Jack Reynor, Glassland
2015 Official Selection, Brooklyn, Glassland, The Hallow, Strangerland, The Visit
2014 Official Selection, Frank, Calvary, The Last Days of Peter Bergmann, Young Ones
2013 Best Short Animation, Irish Folk Furniture
2013 Editing Award: World Cinema Documentary, The Summit
2012 Official Selection, Grabbers, Shadow Dancer, This Must Be The Place
2011 Official Selection, The Guard, Knuckle, Perfect Sense, Small Change
2010 Official Selection, His & Hers, Old Fangs
2010 World Cinema Documentary Award, His & Hers
2009 Official Selection, Five Minutes of Heaven, A Film From My Parish ± 6 Farms
2009 World Cinema Directing Award, World Cinema Screenwriting Award Five Minutes of Heaven
2007 Audience Award for World Cinema, Once
2002 Audience Award for World Cinema, Bloody Sunday

BERLIN FILM FESTIVAL, GERMANY

2017 Official Selection, Return to Montauk, Atlantic, Maudie, The Welfare of Tomás Ó Hallissy (Short Film)
2015 Official Selection, You're Ugly Too
2014 Official Selection, Calvary, The Food Guide to Love, Last Hijack
2013 Official Selection, Slow Food Story
2012 Official Selection, Dollhouse, Shadow Dancer, Anton Corbijn: Inside Out, The Reluctant Revolutionary
2011 Official Selection, The Guard, Crossing Salween, The Pipe
2010 Official Selection, Corduroy
2009 Official Selection, The Secret of Kells, Cherrybomb
2008 Official Selection, Seaview, New Boy, 32A, Frankie
2008 Best Short Film, Frankie
2002 Golden Bear (Best Film), Bloody Sunday
2000 CICAE Prize, Saltwater
1998 Silver Bear (Best Director), The Butcher Boy

TELLURIDE FILM FESTIVAL, USA

2016 Official Selection, Maudie, A Coat Made Dark (Short Film)
2015 Official Selection, Room, Viva, Mom and Me
2013 Official Selection, Irish Folk Furniture (Short Film), Slow Food Story
2012 Official Selection, Pilgrim Hill
2011 Official Selection, Albert Nobbs, Collaboration Horizontale (Short Film)
2008 Official Selecton, Learning Gravity, Kisses, Revelations (Short Film)
2006 Official Selection, Useless Dog (Short Film)
2004 Official Selection, Adam & Paul
2003 Official Selection, Intermission

TORONTO FILM FESTIVAL, CANADA

2016 Official Selection, The Cured, Good Favour, The Lodgers, The Killing of a Sacred Deer, The Breadwinner, Mary Shelley, Grace Jones: Bloodlight and Bami
2016 Official Selection, The Secret Scripture, Maudie, Unless, Without Name, Handsome Devil, Brain on Fire, Second to None (Short Film), Forever Pure
2015 Official Selection, Room, The Lobster, Brooklyn, Being AP, My Name is Emily, Eleven Minutes
2014 Official Selection, Song of the Sea, Miss Julie
2013 Official Selection, Life's A Breeze, The F Word, Stay, The Sea, All Is by My Side, The Stag
2012 Official Selection, What Richard Did, Byzantium, Jump, Men At Lunch, The Pervert's Guide to Ideology, Call Girl, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
2012 FIPRESCI Prize, Call Girl
2011 Gala Presentation, Albert Nobbs
2011 Official Selection, Death of a Superhero, The Other Side of Sleep, The Moth Diaries
2010 Official Selection, As if I Am Not There, The Pipe, Sensation, Essential Killing, Lapland Odyssey
2009 Official Selection, Perrier's Bounty, Ondine, Triage, Colony, A Shine of Rainbows, Eamon, Cracks
2008 Official Selection, Kisses, A Film With Me In It
2007 Official Selection, Garage, Kings
2006 Official Selection, The Wind That Shakes the Barley, Ugly Duckling & Me, True North
2005 Official Selection, Breakfast on Pluto, Isolation, Pavee Lackeen
2004 Discovery Award, Omagh
2002 Discovery Award, The Magdalene Sisters

TRIBECA FILM FESTIVAL, USA

2017 Official Selection, Pilgrimage, The Farthest, ELIÁN, Second to None (Short Film)
2016 Official Selection Tiger Raid
2015 Official Selection Personal Development (Short Film), Jimmy’s Hall
2014 Official Selection, The Canal
2013 Official Selection, Run & Jump, Byzantium, What Richard Did, Dark Touch, Fear of Flying, The Girl with the Mechanical Maiden
2012 Official Selection, Babygirl, Death of a Superhero, El Gusto, Foxes
2011 Official Selection, Lotus Eaters, The Hideaways, The Guard, Switch, Noreen, Pentecost
2010 Official Selection, Snap, My Brothers, Ondine, Zonad
2009 Official Selection, The Eclipse, Of Best Intentions
2009 Best Actor, The Eclipse
2008 Official Selection, Eden, New Boy
2008 Best Actress, Eden
2008 Best Short Film, New Boy
2004 Best Actor, Blind Flight

VENICE FILM FESTIVAL, ITALY

2015 Official Selection, Eleven Minutes
2010 Special Jury Prize, Best Actor, CinemAvvenire Award, Essential Killing
2009 Official Selection, Foxes
2007 Official Selection, Blind Man's Eye
2005 Official Selection, Pavee Lackeen
2004 Official Selection, Adam & Paul
2002 The Golden Lion (Best Film), The Magdalene Sisters
2002 Best Supporting Actor, Nothing Personal

MAJOR INTERNATIONAL ACHIEVEMENTS & AWARDS – LIVE ACTION FILM

2016 Jury Prize, The Queen of Ireland, Image+Nation Festival, Montreal
2016 Audience Award, Handsome Devil, Image+Nation Festival, Montreal
2016 European Film 2016, Room, European Film Awards (Nomination)
2016 European Screenplay 2016, Room, European Film Awards (Nomination)
2016 European Documentary, The Land of the Enlightened, European Film Awards (Nomination)
2016 Best Screenplay, I Am Not A Serial Killer, British Independent Film Awards (Nomination)
2016 Best Actor, Max Records, I Am Not A Serial Killer, British Independent Film Awards (Nomination)
2016 Best Supporting Actor, Christopher Lloyd, I Am Not A Serial Killer, British Independent Film Awards (Nom)
2016 Feature-Length Documentary, In Loco Parentis, International Documentary Festival Amsterdam (Nom)
2016 Audience Award, I Am Not A Serial Killer, Sitges Official Fantastic Film Festival
2016 Best Feature, Without Name, Brooklyn Horror Film Festival
2016 Best Director, Lorcan Finnegan, Without Name, Brooklyn Horror Film Festival
2016 Best Cinematography, Piers McGrail, Without Name, Brooklyn Horror Film Festival
2016 Best Editing, Tony Cranstoun, Without Name, Brooklyn Horror Film Festival
2016 European Film Academy Award, The Party, Cork Film Festival
2016 Best Screenplay, The Lobster, LA Critics’ Choice Awards
2016 Best Feature Film, The Young Offenders, LA Comedy Festival Awards
2016 Best Feature Screenplay, The Young Offenders, LA Comedy Festival Awards
2016 Best Feature Direction, The Young Offenders, LA Comedy Festival Awards
2016 Best Actress, Kate Beckinsale, Love & Friendship, Evening Standard British Film Awards
2016 Best Feature Film, A Date for Mad Mary, Irish Film Festival London
2016 Suil Eile Award, The Young Offenders, Irish Film Festival London
2016 Ros Hubbard Award for Acting, Chris Walley and Alex Murphy, The Young Offenders, Irish Film Festival London
2016 Best Animated Television/Broadcast Production for Preschool Children, Puffin Rock, Irish Film Festival London
2016 Silver World Medal, One Million Dubliners, New York Festivals World’s Best TV and Film Awards
2016 Orbit Prize, Traders, Brussels Independent Fantastic Film Festival
2016 Best Horror Film, The Hallow, Empire Awards  
2016 Best Narrative Short, How Was Your Day?, SXSW
2016 Best Drama, How Was Your Day?, Fastnet Film Festival
2016 Best Animation, Geist, Fastnet Film Festival
2016 Best Irish Short, Foyle Film Festival
2016 Best Female Lead, Brie Larson, Room, Independent Spirit Awards
2016 Producer of the Year, Moe Honan, Moetion Films, Cartoon Movie
2015 People’s Choice Award, Room, Toronto International Film Festival.
2015 Audience Award, Room, Les Arcs European Film Festival
2015 Best International Independent Film, Room, British Independent Film Awards.
2015 Performer of the Year, Brie Larson, Room, Santa Barbara International Film Festival
2015 Breakthrough Performance, Brie Larson, Room, Palm Springs Film Festival
2015 Best Breakthrough Award, Jacob Tremblay, Room, National Board of Review.
2015 Best Actress, Brie Larson, Room, National Board of Review
2015 Best Actress, Brie Larson, Room, Screen Actors Guild
2015 Best Actress, Brie Larson, Room, Critics’ Choice LA
2015 Best Young Actor, Jacob Tremblay, Room, Critics’ Choice LA
2015 Best Screenplay (Emma Donoghue), Evening Standard British Film Awards
2015 Leading Actress Brie Larson, Room, BAFTA
2015 Best Actress, Saoirse Ronan, Brooklyn, New York Film Critics Circle
2015 Best Actress Saoirse Ronan, Brooklyn, British Independent Film Awards
2015 Performer of the Year, Saoirse Ronan, Brooklyn, Santa Barbara International Film Festival
2015 New Hollywood Award, Saoirse Ronan, Brooklyn, Hollywood Film Awards
2015 International Star Award, Saoirse Ronan, Brooklyn, Palm Springs Film Festival
2015 Best Film, Brooklyn, Evening Standard British Film Awards
2015 Best British/Irish Actress, Saoirse Ronan, Brooklyn, London Critics Circle
2015 Best Actress, Saoirse Ronan, Brooklyn, Screen Actors Guild
2015 European Animated Feature Film, Song of the Sea, European Film Awards
2015 Best Supporting Actress (Olivia Colman), The Lobster, British Independent Film Awards
2015 European Screenwriter and European Costume Designer, The Lobster, European Film Awards
2015 European Co-Production Award, Ed Guiney, Element Pictures, Prix Eurimages, European Film Awards

MAJOR INTERNATIONAL ACHIEVEMENTS & AWARDS - ANIMATION

2016 Best Animated Series, Puffin Rock, Kidscreen Awards
2016 Best New Series, Puffin Rock, Kidscreen Awards
2015 Best Non-Animated or Mixed Series, Roy, Kidscreen Awards
2015 Best eBook, Boj, iKids Awards, Kidscreen
2015 Best TV Series for Pre-school, The Day Henry Met, Pulcinella Awards (Nomination)
2015 Best Educational and Social Issues Work, Punky, Pulcinella Awards (Nomination)
2015 Best Film plus seven other nominations, Song of the Sea, Annie Awards (Nomination)
2015 Best Pre-School Television, Peter Rabbit, Annie Awards (Nomination)
2015 Best Pre-School Television, Doc McStuffins, Annie Awards (Nomination)
2015 Best Short Film, Coda, Annie Awards (Nomination)
2015 Official Selection, Somewhere Down the Line, Clermont-Ferrand International Short Film Festival
2014 Best Animated Short Film Award, Coda, SXSW
2014 Official Selection Octonauts, Wildernuts, The Last Hijack, The Missing Scarf, Annecy Animation Festival
2014 Best Drama & Writer, Roy, BAFTA Children's Awards (Nomination)
2014 Best International in 2014, Doc McStuffins, BAFTA Children's Awards (Nomination)
2014 Best Pre-School Animation, Bing, BAFTA Children's Awards (Nomination)
2014 Best Animation & Writer, The Amazing World of Gumball, BAFTA Children's Awards (Nomination)
2013 Best Animation, LA Shorts Fest, New Hampshire Film Festival, Seminci, Indie Memphis Film Festival, Savannah Film Festival, The Missing Scarf
2013 Best Short Animation, Sundance Film Festival, Irish Folk Furniture
2012 Best Animation, LA Shorts Fest, Fear of Flying
2012 European Producer of the Year, JAM Media, Cartoon Forum
2012 Best Distributor, Monster Distributes, Cartoon Forum
2012 Children's BAFTA Award, Roy
2012 Children's BAFTA Award, The Amazing World of Gumball
2012 Audience Award, The Boy in the Bubble, Palm Springs Shortfest
2012 Special Focus on Irish Animation, Annecy Film Festival
2012 Official Selection, The Last Train, A Different Perspective, Annecy Film Festival
2011 European Producer of the Year, Monster Animation, Cartoon Tributes
2011 UNICEF Award, Santa's Apprentice, Annecy Film Festival
2011 Best TV Production, The Amazing World of Gumball, Annecy Film Festival
2011 Best Animation, Paperman, Canada International Film Festival
2010 Best Drama, Roy, BAFTA British Academy Children's Award (Nomination)
2010 Best Writer, Roy, BAFTA British Academy Children's Award (Nomination)
2010 Best Children's Drama, Roy, Royal Television Society Awards
2010 Best Animated Feature, The Secret of Kells, Academy Awards® (Nomination)
2010 Best European Feature, The Secret of Kells, British Animation Awards
2010 Best Animated Short, Granny O'Grimm's Sleeping Beauty, Academy Awards® (Nomination)
2010 Fipresci Award, Miss Remarkable & Her Career, Annecy Animation Film Festival
2010 Best Animated Feature, The Secret of Kells, ASIFA Hollywood Annie Awards (Nomination)
2010 Best Animated Short, The Rooster, the Crocodile & the Night Sky, ASIFA Hollywood Annie Awards (Nomination)
2010 Official Selection, Old Fangs, Sundance Film Festival
2010 Official Selection, A Film From My Parish ± 6 Farms, The Polish Language, Clermont Ferrand Film Festival
2009 Best Animated Feature, European Film Awards, Niko and the Way to the Stars (Nomination)
2009 Official Selection, The Secret of Kells, Berlin International Film Festival
2009 Official Selection, A Film From My Parish ± 6 Farms, Sundance Film Festival
2009 Audience Award, The Secret of Kells, Annecy International Animation Film Festival, Edinburgh International Film Festival
2009 Producers of the Year, Brown Bag Films, Cartoon Forum
2009 Director of the Year, Tomm Moore, Cartoon Movie
2009 Producers of the Year, Cartoon Saloon, Cartoon Movie
2008 Producer of the Year, Cartoon Saloon, Cartoon Forum